ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOVAČOV

Matematika a její aplikace

Umění a kultura

Charakteristika Školy:

Základní škola a Mateřská škola Tovačov má bohatou historii. Kořeny tovačovské školy sahají až do 16. století. Během let byla nejen postavena, ale i několikrát modernizována až do současné podoby.

Základní škola a Mateřská škola Tovačov je úplnou základní školou s pěti ročníky 1. stupně, čtyřmi ročníky 2. stupně a dvěma odděleními školní družiny a školní jídelnou. Součástí školy je i mateřská škola, se třemi ročníky a vlastní jídelnou. Základní škola využívá 20 učeben ve třech budovách.

Dvě budovy, s hlavním vchodem do Förchtgottovy ulice, jsou navzájem propojeny a jsou zde umístěny převážně třídy 2. stupně. Zde jsou i odborné učebny přírodopisu, chemie, dějepisu, výtvarné výchovy a multimediální učebna.

V nejbližší době máme v plánu vybudování odborné učebny zeměpisu.V tomto traktu se nachází i moderní plynová kotelna a tělocvična, která je malá a má nevyhovující podlahu. Proto pro výuku tělesné výchovy využíváme i sportovní halu a v letních měsících sportovní hřiště Sokola Tovačov. V těchto budovách nás trápí sociální zařízení, které již nevyhovuje požadavkům 21. století. Máme v plánu rekonstrukci WC a vybudování sprch pro potřeby tělesné výchovy.

Třetí budova – budova do ulice Podvalí – je využívána převážně ročníky 1. stupně, je spojena s ostatními prostorami koridorem, ve kterém jsou umístěny šatny dětí.V této budově se nachází prostory vedení školy, sborovna, kabinet 1. stupně, učebna výpočetní techniky, malá jazyková učebna a herna. a moderní jazykové učebna.

Na tuto budovu navazuje budova školní jídelny. Ze školy mají žáci přímý vstup do velké jídelny. Součástí je i samostatný bezbariérový vchod pro cizí strávníky, kteří se mohou stravovat v samostatné malé jídelně. ŠJ uvaří měsíčně více než 4000 obědů. Obědy vaříme i pro SOŠ Tovačov.

Na budovu do ulice Podvalí navazuje školní hřiště, které jsme v roce 2005 modernizovali. Hřiště na basketbal, volejbal a malou kopanou má umělý povrch. Dále je vybaveno doskočištěm na skok daleký a stolem na stolní tenis. V plánu máme vybudovat hřiště na petanque, rekonstrukci ozelenění a vybudování klidové odpočinkové zóny.

Školní družina sídlí v samostatné budově na ulici Cimburkově, nedaleko hlavní budovy školy. Využívá prostory 2. NP, kde se nacházejí dvě herny, kancelář ŠD, šatna a sociální zařízení. V 1. NP je zřízena keramická dílna, kterou využíváme jak pro mimoškolní činnost dětí tak pro ostatní občany Tovačova (kurzy keramiky apod.), a cvičná školní kuchyňka.

U ŠD je i pěkná zahrada, kterou děti využívají ke hrám.

Mateřská škola se nachází v ulici Kpt. Jaroše asi 1 km od hlavní budovy školy.Jde o pavilónovou budovu ze 70. let. Ve dvou pavilónech jsou tři ročníky předškolního vzdělávání. Všechny třídy jsou moderně zařízeny a vybaveny.

Volné prostory v MŠ slouží k činnosti Tovačovského sluníčka – sdružení maminek na MD, které se pravidelně v MŠ scházejí.

V roce 2005 jsme přistoupili na průběžnou výměnu oken za nová, plastová.

Od školního roku 2007/2008 se obědy vaří ve školní jídelně a do mateřské školy se strava dováží.

Mateřská škola má rozsáhlou zahradu, která je vybavena pískovišti, průlezkami a zahradním nábytkem. Část zahrady je v době mimo provozu MŠ využívána i ostatními občany Tovačova jako klidová zóna a místo vycházek a hraní si dětí s maminkami na MD.

Materiální vybavení školy je velmi dobré. Všichni žáci jsou vybaveni moderními učebnicemi, k dispozici mají dostatek encyklopedií v žákovské knihovně. Mohou využívat počítače v učebně výpočetní techniky. Všechny počítače ve škole, včetně ŠD, MŠ a ŠJ jsou připojeny na internet a mají dostatečné vybavení SW. Některé třídy jsou vybaveny televizorem a videopřehrávačem. V učebně přírodopisu je čtecí zařízení.

V multimediální učebně je mimo PC, televizoru, videopřehrávače i přehrávač DVD, kvalitní ozvučení, dataprojektor a interaktivní tabule. Všichni vyučující mají přístup ke kopírkám  (ve škole 3,   v MŠ 2). Škola je vybavena digitálním fotoaparátem, včetně SW pro zpracování fotografií.

Školu v Tovačově navštěvuje 306 žáků z Tovačova a okolních obcí – Lobodic, Klopotovic, Oplocan, Ivaně, Věrovan, Dubu n/Mor. Žáci z Lobodic k nám nastupují do 6. ročníku a pomáhají tak vyrovnat počty žáků, kteří nám odejdou po 5. ročníku na víceletá gymnázia.

Mateřskou školu navštěvuje 76 dětí. Kapacita je naplněna ze ¾.  22 členný pedagogický sbor tvoří vyučující z Tovačova (10), z Lobodic (2), Troubek (2), Přerova (2), Vlkoše (1), Věrovan (2), Olomouce (1) a 1 je z Kojetína.

Vychovatelky ŠD a ostatní zaměstnanci školy, včetně ŠJ jsou místní. Pedagogický sbor MŠ tvoří vyučující z Tovačova, 1 dojíždí z Přerova.Nepedagogické pracovnice jsou místní.

Vyučující jednotlivých vzdělávacích oborů (předmětů) vytvářejí projekty, které dotvářejí obsah vzdělávacího procesu ročníků i celé školy. Zařazované formy projektů jsou : třídní, ročníkové (krátkodobé, celoroční) a celoškolské (krátkodobé, celoroční). Příprava, realizace, výstupy a hodnocení (evaluace) projektů zvyšují efektivitu vyučovacího procesu, motivují žáky a podporují spolupráci všech pedagogů a žáků.

Žáci anglického jazyka (pod vedením vyučující Aj) jsou zapojeni do projektu E-twinning, při kterém spolupracují se spolužáky z Dánska.

Na škole pracuje Žákovský parlament, prostřednictvím kterého se žáci podílí na řízení školy, dávají podněty a připomínky k životu a organizaci školy, školní jídelny.

Škola je členem Asociace školních sportovních klubů. Organizujeme turnaje, účastníme se sportovních zápolení v rámci AŠSK. Při škole je zřízeno Centrum sportu, které je součástí AŠSK. Centrum sportu se podílí na organizaci sportovních turnajů, které jsou pořádány v rámci Mikroregionu Střední Haná.

Rodiče jsou o průběhu vzdělávání žáků pravidelně informováni mimo jiné na třídních schůzkách nebo konzultacích. Dobrá komunikace s rodiči je jedním z hlavních cílů školy.

Školní třídy
Zaměstnanci školy