ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOVAČOV
PODVALÍ 353, 751 01 tel. 581 731 650, 581 731 883
   
AKTUALITY
 

FOTOGALERIE

21.5.2015 - EXKURZE V PŘEDMOSTÍ U PŘEROVA

Datum vložení:
28.5.2015
Počet fotografií:
6
Počet videí:
0

Dne 21. 5. 2015 se naše třída 9.A zúčastnila exkurze v rámci dějepisu a přírodopisu v Předmostí u Přerova spolu s paní učitelkou Vránovou a naším panem třídním učitelem Jehlářem.
V Předmostí jsme zavítali na Základní školu Jana Ámose Komenského, kde si nás vzala na starost naše průvodkyně - zdejší paní učitelka, kterou doplňovali žáci této školy. Zavedli nás do speciální "pravěké" místnosti, kde byly vystaveny práce žáků, model Předmostí, pravěké obrazy nebo zmenšenina mamuta. Zde jsme si vyslechli vyprávění o pravěku - o mladší době kamenné. Paní průvodkyně nám vyprávěla například o tom, jak se v této době žilo, co měli za úkol muži a co ženy nebo o tom, jak pralidé lovili mamuta a další zajímavé informace. Věděli jste například, že ženy byly v pravěku velmi ceněné a vážené? Bez nich by zanikl rod a neměl by se kdo starat o potomky, muži totiž měli za úkol lovit zvěř. Prý byly například vyměňovány za pazourek, který byl v té době asi hodně cenný a bylo těžké ho vyrobit. Také nás seznámila s různými archeology, kteří zde bádali a malíři, kteří se pravěkem nechali inspirovat ve svých dílech. Dozvěděli jsme se, že Předmostí je jedno z nejvýznamnějších nalezišť archeologických nálezů spolu s Dolními Věstonicemi v České republice i ve světě, bohužel však mnohá původní naleziště i neprobádané lokality byly zničeny těžbou a následnou intenzivní výstavbou panelových sídlišť. V pravěku zde stály vápencové vrchy Hradisko a Skalka, které však zničila průmyslová těžba vápence.

Dále jsme se přemístili do druhé "pravěké"místnosti, kde byla chýše pravěké rodiny a pravěké nálezy, které byly většinou ohořelé, protože byly ukryty před nacisty při druhé světové válce na zámku v Mikulově, který po válce zapálili. V této místnosti se také například nacházela proslulá vyřezaná postava ženy v mamutím klu. Na závěr nás paní průvodkyně pochválila, jak jsme byli hodní, ale podle jejich slov někdy "tak hodní až němí". Dále jsme se už byli jenom podívat venku s žáky z této školy na pár zdejších míst spojených s pračlověkem. V poledne jsme se vydali opět domů.

Z této exkurze jsme se dověděli, že pralidé nebyli vůbec hloupí, jak si někteří z nás mylně mohou myslet, dokázali toho hodně vymyslet a ne jako dnes my, kteří mají vše "naservírované na zlatém podnose". A kdyby člověk takto nevhodně nezasáhl do této krajiny, mohli by se zde najít ještě mnoho archeologických nálezů. Také mě po tomto výletě napadla otázka, co bychom dělali, kdybychom se najednou ocitli v pravěku? Přežili bychom to vůbec, když jsme všichni zvyklí na tento přetechnizovaný svět? Ale určitě buďme všichni rádi, že už v pravěku nejsme! Žili zde pro nás v nepředstavitelně špatných podmínkách, a když si například někdo v této době jenom zlomil nohu nebo dostal chřipku, většinou nepřežil. A proto já jsem určitě ráda za dobu, ve které žijeme, i když většina z nás bere vše kolem nás jako samozřejmost a neváží si toho, co máme.
Myslím, že se nám výlet vydařil, akorát nás trošku zklamalo "uplakané" a chladné počasí, které ale bohužel nemůže nikdo ovlivnit. Určitě ale všechny z nás potěšilo, že jsme se nemuseli učit a že jsme se dozvěděli zase něco nového.

Anna Netopilová, 9.A

 

MENU
Informace pro rodiče
Školní třídy
Učitelský sbor
Zájmová činnost
Historie školy
Fotogalerie
Školní řád
Školní vzdělávací program
Školní metodik prevence
Projekt Kolečko
Spolupráce se školou ve Valence
Zájezdy do Anglie
Výroční zpráva
Dokumenty ZŠ
Formuláře ke stažení
Kontakt

 

Základní škola a Mateřská škola Tovačov, Podvalí 353, 751 01 Tovačov, tel. 581 731 650, 581 731 883

ZŠ Tovačov © 2010 - 2014 by Maty.