ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOVAČOV
PODVALÍ 353, 751 01 tel. 581 731 650, 581 731 883
   
AKTUALITY
 

FOTOGALERIE

4.5.2015 - POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO ANGLIE

Datum vložení:
19.5..2015
Počet fotografií:
22
Počet videí:
0

4. května jsme vyrazili na druhý zájezd do Anglie.
Opět jsme cestovali přes Německo, Belgii a Francii. Ve francouzském přístavu Calais měli žáci jedinou příležitost ukázat na celnici své pasy těsně před tím, než jsme se nalodili na trajekt. Jelikož jsme jeli o měsíc později než minule, zastihl nás tentokrát na moři východ slunce a v jeho záři jsme viděli ony proslulé doverské křídové útesy, podle kterých se Anglii přezdívá Albion. Pak už jsme se těšili do Londýna. Tam jsme přijeli se zpožděním, protože jsme se dostali do dopravní zácpy.
Putování po Londýně jsme zahájili u Millenium Dome, odkud jsme se metrem dostali k Westminstru. Po zhlédnutí parlamentu s proslulými hodinami Big Ben a opatství jsme šli po třídě White Hall kolem Downing Street se sídlem premiéra. Pak jsme zamířili na nádvoří u budovy jízdní gardy a podívali se na střídání stráží. Pokračovali jsme St. James´s Parkem k Buckinghamskému paláci, sídlu anglické královny. Potom jsme prošli krásným Hyde Parkem k k mramorovému oblouku Marble Arch. Ten byl kdysi vstupním obloukem k Buckinghamskému paláci, později byl přemístěn na své nynější místo mezi Hyde Parkem a Oxford Street. Pod tímto obloukem smí projít nebo projet jenom členové královské rodiny, což se děje při slavnostních příležitostech. Na Oxford Street se nachází množství luxusních obchodů, mezi nimi i proslulý Selfridges. Dalším cílem bylo muzeum voskových figurín Madam Tussaud´s. Každý se mohl vyfotit se svými oblíbenými hrdiny, prohlédnout si milníky britské historie při jízdě stylizovaným taxíkem a navštívit 4D kino. Poslední aktrakcí dne bylo Londýnské oko. Ačkoliv foukal velmi silný vítr, v kabinkách to nebylo znát a semtam vysvitlo i slunce, osvítilo Westminster a okolí a z výšky 135 metrů bylo vidět opravdu daleko.

Druhý den jsme vyrazili do Oxfordu, proslulého univerzitního města. Tam jsme zamířili především do Christ Church, známé koleje, kde studovala řada známých osobností, ale žáky sem lákala především možnost prohlédnout si místa, kde se filmoval Harry Potter. Jídelna, kde se natáčela řada známých scén, byla bohužel v rekonstrukci, ale i tak je v tamních historických budovách co vidět. V katedrále jsou zajímavé připomínky historie – například náhrobek rytíře spočívajícího na býkovi z 15. století nebo skvostné vitráže, ale najdeme tam i moderní televizní obrazovku, na níž se promítají sportovní úspěchy oxfordských studentů.
Pokračovali jsme do starobylého města Winchesteru. Tam jsme navštívili hrad s replikou kulatého stolu krále Artuše. Pak jsme si prošli město za studeného větru. Viděli jsme nějaké mladé lidi, kteří před sebou měli kartóny s nápisy: Chcete si koupit vítr? Dnes je poslední větrný den v Británii! A během tohoto posledního větrného dne v Británii jsme zamířili k jedné z největších atrakcí zájezdu, k megalitické památce Stonehenge. Kolem proslulých kamenů se popásaly ovečky, vypadalo to idylicky, než jsme vystoupili z autobusu. Ledová vichřice zalézala pod bundy, a když jsme se vydali na krátkou procházku kolem Stonehenge, přidal se i liják, proti kterému nemělo smysl se bránit deštníkem. Pookřáli jsme v kavárničce a rozjeli se opět na ubytování.

Třetí den k nám bylo počasí milosrdné, svítilo sluníčko a vítr se zmírnil. Začali jsme prohlídkou londýnské pevnosti Tower. Na nádvoří nás pobavil jeden z osmi posvátných krkavců, který si nic nedělal z naší přítomnosti, důkladně se hrabal v odpadkovém koši a snažil se vydolovat zbytky svačiny z mikrotenového sáčku, hlavní atrakcí však pro nás byla prohlídka britských korunovačních klenotů. Je to rozsáhlá sbírka korun a ostatních korunovačních předmětů, včetně věcí používaných k nejrůznějším účelům při korunovaci nebo po ní, například korunovační roucho protkávané zlatem, nádoby na svatý olej, ohromná zlatá mísa na punč či zlaté solničky v podobě hradů. Ke zhlédnutí je i Imperial Crown of State, koruna, kterou mívají britští panovníci při korunovaci a při otevírání parlamentu, ozdobená mj. rubínem Černého prince, obrovským safírem a mnoha perlami. Pak jsem s těmi, kdo měli zájem, zamířila do White Tower, což je původní Tower, vybudovaný v 11. století. Tam je k vidění přehlídka brnění, dřevěných koní, zbraní a dalších zajímavých historických předmětů.
Od Toweru jsme se vydali přes Tower Bridge podél Temže ke katedrále sv. Pavla. Pak jsme prošli londýnskou City zpět k Toweru. Cestou jsme narazili několikrát na sochu oblíbené ovečky Shaun v nejrůznějších podobách – ovečky půjdou po určité době do aukce a výtěžek se věnuje na péči o děti v nemocnicích. Od Toweru jsme se lodí vydali, už značně unavení, na Greenwich. Tam nás čekalo ještě mírné stoupání na kopeček k nultému poledníku. Užili jsme si poslední výhled na Londýn a autobusem zamířili zpět k domovu.

Eva Macháčková

 

MENU
Informace pro rodiče
Školní třídy
Učitelský sbor
Zájmová činnost
Historie školy
Fotogalerie
Školní řád
Školní vzdělávací program
Školní metodik prevence
Projekt Kolečko
Spolupráce se školou ve Valence
Zájezdy do Anglie
Výroční zpráva
Dokumenty ZŠ
Formuláře ke stažení
Kontakt

 

Základní škola a Mateřská škola Tovačov, Podvalí 353, 751 01 Tovačov, tel. 581 731 650, 581 731 883

ZŠ Tovačov © 2010 - 2014 by Maty.