ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOVAČOV
PODVALÍ 353, 751 01 tel. 581 731 650, 581 731 883
   
AKTUALITY
 

FOTOGALERIE

8.4.2013 - ZÁJEZD DO JIŽNÍ ANGLIE

Datum vložení:
10.5..2013
Počet fotografií:
32
Počet videí:
0

Počátkem školního roku mi vždycky chodí nabídky cestovních kanceláří na zájezdy škol do zahraničí. Před lety jsem jeden zájezd nabídla žactvu, ale zájem nebyl valný – nedosáhl ani potřebného minima 10 lidí. Nicméně v tomto školním roce jsem se rozhodla to znovu zkusit, protože v nabídce CK Školní zájezdy se mi zdál jeden zájezd jak zajímavý, tak cenově dostupný. K mému překvapení byl zájem žáků velký – přihlásilo se jich třicet a dvě maminky. Na to, že naše škola má na druhém stupni, kterého se nabídka týkala, 110 žáků, je to opravdu hodně.

Vyrazili jsme v pondělí 8. dubna v plném počtu a za pěkného slunečného počasí, což bylo s podivem, jelikož týden předtím ještě bylo po kotníky sněhu.

Nejprve jsme se zastavili pro ostatní účastníky zájezdu, studenty z Moravského Krumlova, tam ještě místy sníh ležel, a potom hurá do zahraničí. Cesta vedla přes Německo, Belgii a Francii. V Calais jsme se nalodili na trajekt a těšili se na slibovaný pohled na bílé útesy v Doveru. Na pobřeží jsme však dorazili o půl páté ráno a to je trochu brzy na to, aby bylo v dubnu světlo. Dover jsme tedy projeli za hluboké tmy a těšili se na Brighton. Tam jsme se radostně po dlouhé cestě vyhrnuli na oblázkovou pláž. Přivítal nás chladný větřík a mrholení a nelitovali jsme, že jsme se oblékli docela teple.

Namířili jsme si to k první atrakci našeho zájezdu - k Sealife Centre. Je to muzeum mořského života, vystavující v akváriích nejrůznější mořské živočichy. Některé z nich si smíte i opatrně pohladit, jiné můžete pozorovat jak v tunelu, kde plavou nad vámi a po stranách, tak při pohledu shora. Můžete se dívat do očí žralokům, obdivovat mořské koníky nebo vás pobaví chobotnice, která si hraje s houpacím koníkem.

Ze Sealife Center jsme vyrazili do brightonských uliček a po chvilce určené na nákupy jsme pospíchali k zámku zvanému Royal Pavilion, postaveném Jiřím IV. Zámek je inspirován indickou a čínskou kulturou a je přepychově vyzdoben.

Potom naše kroky vedly na Brighton Pier – brightonské molo, plné atrakcí a stánků s občerstvením. Mezitím se ukázalo sluníčko, což byl povel pro přítomné Brity, aby se svlékli do triček a ramínkových halenek, a my jsme shodili aspoň bundy, případně čepice.

Pak už nás čekala cesta na ubytování ve městečku Southend-on-Sea.

Ráno jsme vyrazili do Chichesteru, proslulého katedrálou, a podívat jsme se měli i do muzea v přírodě, ale neuvěřitelná dopravní zácpa, ve které jsme uvízli téměř na 4 hodiny, vyřadila tento bod z programu. Jeli jsme tedy rovnou do Portsmouth. Při příjezdu do tohoto známého přístavu jsme se dozvěděli, že lodě, které teď vidíme kotvit na vodě, bývají při odlivu zcela na suchu, protože příliv a odliv je tam velmi rozsáhlý. Po nezbytném rozchodu nás v Portsmouth čekala prohlídka lodě HMS Victory. Admirál Nelson se na ní zúčastnil bitvy o Trafalgar a také na ní zahynul. Loď byla krásná a výborně udržovaná, jen jsme si museli dávat pozor, abychom se nepraštili do hlavy, jelikož všechny vchody byly dělány na lidi vysoké metr a půl. Prošli jsme také dvě námořní muzea. Žáci si leccos vyzkoušet, například jak je těžké ve dvou na lanech vyzvednout kládu, uvázat podle návodu různé typy uzlů, někteří si vyplnili interaktivní kvizy, týkající se námořnictví a bitvy u Trafalgaru.

Třetí den pobytu byl věnován Londýnu. Nastoupili jsme na metro na zastávce North Greenwich, která je v těsné blízkosti známé stavby Millenium Dome. Metra jsme si užili docela hodně, řekla bych, že na cestování po Londýně je to ten nejvýhodnější dopravní prostředek. Nejprve jsme si prohlédli Westminsterský palác a opatství a pak už jsme jeli do stanice Baker Street (je stylově vyzdobená kachličkami s hlavou Sherlocka Holmese) a zamířili jsme do Muzea madam Tussaudové. Tam si každý prohlédl a vyfotil svoje oblíbené postavy a hrdiny, ať už z reálného života nebo ty filmové. Na konci prohlídky na každého návštěvníka čekají dvě příjemné záležitosti – první je projížďka stylizovaným taxíkem, který vás proveze přehlídkou britské historie, druhá je návštěva 4 D kina, kde si užijete boj padouchů a hrdinů o Londýn. Po krátkém rozchodu věnovanému nákupu suvenýrů jsme si prohlédli Trafalgarské náměstí. Kromě toho, že jsou na něm fontány a socha admirála Nelsona, umístěná na tak vysokém sloupu, že nemáte možnost si jej pořádně prohlédnout, stojí za zmínku podstavec, na kterém bývá vystaveno umělecké dílo současného umělce. V době naší návštěvy na něm vystavovali sochu chlapce na houpacím koni, předtím to byla třeba plastika lodě HMS Victory ve skleněné láhvi.

Poslední atrakcí, která nás čekala, bylo London Eye – obří ruské kolo. Vedla k němu neskutečná fronta, ale postupovala velice rychle. Před nástupem do kabinek musíte projít kontrolou, že nemáte nic ostrého ani jinak nebezpečného a pak už můžete za jízdy, naštěstí velmi pomalé, nastoupit. Naskytne se vám úžasný pohled na Westminster a nábřeží Temže, v blízkosti London Eye vystupují nejrůznější umělci – my jsme viděli například přízemní akrobaty.

Londýnským okem jsme se s Londýnem rozloučili a namířili jsme zpět do vlasti, obohaceni o nové zážitky a poznatky.

Eva Macháčková, vedoucí zájezdu

 

MENU
Informace pro rodiče
Školní třídy
Učitelský sbor
Zájmová činnost
Historie školy
Fotogalerie
Školní řád
Školní vzdělávací program
Školní metodik prevence
Projekt Kolečko
Spolupráce se školou ve Valence
Zájezdy do Anglie
Výroční zpráva
Dokumenty ZŠ
Formuláře ke stažení
Kontakt

 

Základní škola a Mateřská škola Tovačov, Podvalí 353, 751 01 Tovačov, tel. 581 731 650, 581 731 883

ZŠ Tovačov © 2010 - 2014 by Maty.